Arany a poggyászban
Aki nemesfémmel a poggyászban szeretne utazni, jó, ha időben tájékozódik, mennyi aranyat hozhat be gond nélkül az országba, és mennyit vihet ki a határon túlra. Továbbá mi a helyzet az ezüsttel, platinával, palládiummal és más nemesfémekkel? Van-e különbség az érmék, befektetési rudak és ékszerek megítélése között? Mi vonatkozik az EU-n kívüli országokra? Itt minden választ megtalál.
A lényeg röviden összefoglalva |
A lényeg röviden összefoglalva |
Amiről itt olvashat:
» Az
» Az
» Az
» Az
Nemesfémek és a vám
A nemesfémek tekintetében két kategóriát különböztet meg a vonatkozó jogszabály: A készpénzt és az azzal azonos jogállású fizetőeszközöket. Elsőként tisztázzuk ezt a két kategóriát.
A készpénz alá tartoznak a befektetési arany termékek általában, tehát a legalább 900 ezrelék tisztaságú arany érmék és a legalább 995 ezrelék tisztaságú aranyrudak. Gyakorlatilag minden befektetési aranyrúd és a népszerű befektetési érmék, mint például a Krugerrand, a Bécsi Filharmonikus vagy a Juharlevél érmék megfelelnek ennek a szabályozásnak. Ezek az aranyak a határ átlépésekor készpénznek tekintendők. Továbbá szintén készpénznek számítanak a legalább 99,5 százalék (995 ezrelék) tisztaságú egyéb aranytárgyak. A készpénzzel azonos jogállású fizetőeszköz kategóriába pedig beletartozik minden olyan aranyból készült érme és rúd, ami ugyan nem felel meg a befektetési kategóriának, mert gyengébb tisztaságú, továbbá ide tartoznak az egyéb nemesfémekből, például ezüstből, platinából vagy palládiumból készült érmék és rudak.
Az ékszerek és egyéb nemesfém díszműáruk (ezüst gyertyatartó, ezüst étkészlet, aranyóra, numizmatikai régiségek, emlékpénzek stb.) e két kategória egyikébe sem esnek. Ezek normál kereskedelmi árunak minősülnek, és az azokra vonatkozó szabályok érvényesek rájuk.
Szakértői tipp: A nemesfémek értékét a vám a fémek aktuális napi árfolyama alapján számítja. Tehát nem az esetleg sok évvel korábbi szerzéskori érték számít, illetve érmék esetében nem a rajtuk szereplő névérték, hanem a tényleges világpiaci anyagár, a fémérték.
A vámolás szempontjából fontos különbségtétel, hogy az Európai Unión belül vagy azon kívülre utazik az utazó. Az EU-n belül alapvetően a „három szabadság elve” érvényesül, vagyis a személyek, az áruk, és a tőke szabad áramlása. Ezzel szemben az EU-n kívülre (pld. Svájc, Nagy-Britannia, Liechtenstein, Monaco, Törökország, Ukrajna, Ausztrália, Kanada vagy az USA) ez a szabadság már nem igaz.
Az online aranyvásárlás kockázatai
Az internetes vásárlás eolatot használ, és amely rendelkezik a megfelelő adatvédelmi intézkedésekkel. Magyarországon törvényi kötelezettség, hogy az adatvédelmi irányelveket a webáruházaknak saját honlapjukon publikálniuk kell.