Mibe fektessek?Egyre növekszik a bizonytalanság a világban? Nem érzi biztosítva a megtakarítások vásárlóértékét? Hallott már befektetési arany rudakról és érmékről? Tudja melyiket érdemes választani? Bővebb információk
|
KapcsolatAz ARANYPIAC segítséget nyújt Önnek a nemesfémek világában.
NyitvatartásHétfőtől csütörtökig 9:00 - 17:00 Kérjen INGYENES visszahívást!Kollégáink állnak rendelkezésére kérdéseivel, ötleteivel és terveivel kapcsolatban! Vagy írjon nekünk levelet! |
(2018.09.19.) Videó indítása
Tíz évvel ezelőtt, 2008. szeptember 15-én ment csődbe a Lehman Brothers, amerikai befektetési bank. A Lehman volt a negyedik legnagyobb amerikai befektetési bank, egyben a világ vezető brókercége. A csőd közvetlen oka az volt, hogy a Lehman nem tudta kifizetni a Barclays és a Bank of America követeléseit, a két cég pedig nem volt hajlandó tovább tárgyalni az adósságok átütemezéséről. Mindezek hátterében azonban a jelzáloghitelek piacának összeomlása állt. A Lehman bocsátotta ki ugyanis a legtöbb másodlagos jelzáloggal fedezett értékpapírt.
A 2008 augusztusában még 20 dolláron is forgó Lehman-részvények a csőddel egy pillanat alatt gyakorlatilag értéktelenné váltak. A világ tőzsdéin évtizedek óta nem látott eladási hullám söpört végig. Az aranyár ugyanakkor történelmet írt. A sárga nemesfém jegyzése a Lehman csődöt követő napokban, 2008. szeptember 17-én az európai idő szerint kora délutáni óráktól a tengeren túli piacok késő esti zárásáig, unciánként 780 dollárról 890 dollárig emelkedett. A 110 dolláros napon belüli áremelkedés 14%-nak felelt meg.
Az aranyár ezt követően persze törvényszerűen korrigálta ezt a felszökkenést, de a Lehman csőd kiváltotta pénzügyi és gazdasági válság még további három évig szárnyakat adott az aranynak. 2011 szeptemberéig még 1.920 dollárig, azaz a válság előtti árszint durván két és félszeresére emelkedett az aranyár.
Nézze meg legújabb videó összefoglalónkat!