2025. 28. hét
Mária Terézia leghűségesebb huszára
A köznemesi Hadik család évszázadokon keresztül papokat és katonatiszteket adott a Habsburg birodalomnak. A kis Hadik András is jezsuita szerzetesnek készült, ám egy hirtelen elhatározás folytán mégis inkább a másik „fényes ösvényre” lépett: felcsapott huszárnak. Pályája során számos hadszíntéren megfordult. A lengyel örökösödési háború kitörésekor, Savoyai Jenő herceg seregébe került, majd az osztrák–török háború csataterei következtek. Pályafutása az osztrák örökösödési háborúban kezdett meredeken felfelé ívelni. Előbb ezredessé, majd tábornokká léptették elő.
A Szilézia birtoklásáért vívott hétéves háborúban – amelyet Mária Terézia osztrák és II. (Nagy) Frigyes porosz király seregei folytattak – az ekkor már altábornaggyá előléptetett Hadik által vezényelt huszárok számos pompás fegyvertényt hajtottak végre. Ezek legnevezetesebbje az volt, mikor 1757. október 16-án egy huszárcsínnyel elfoglalta és megsarcolta Berlint, a Porosz királyság fővárosát.
A magyar tábornok csupán egy kis hadosztállyal indult el a fronttól mintegy 450 kilométerre fekvő területre. Tüzérségét bevetve előbb ágyúkkal betörte a főkapukat, majd a huszárok az 5500 főnyi helyőrséget szétkergették, egy részét foglyul ejtették. A városi tanács vezetői ezután némi alkudozás után kifizették a 215 ezer talléros hadisarc összegét. Mire Nagy Frigyes értesült az eseményekről, Hadik már messze járt. Noha hazafelé sietniük kellett, hogy ne érje utol őket a porosz fősereg, a magyar huszárok „levezetésképpen” azért még Odera-Frankfurt városát is megsarcolták. Végül szerencsésen megérkeztek a Habsburg-ellenőrzés alatt álló területekre. Hadik 88 katonáját és 57 lovát veszítette el, de Berlinből 425 porosz foglyot és hatalmas hadizsákmányt hozott magával.
A vállalkozás hadi kivitelezése és megszervezése Hadik előrelátásának és mintaszerű pontosságának ékes bizonyítéka. Nemcsak a felderítésről, a menetvonal biztosításáról, az élelmezésről és takarmányról gondoskodott a lehető legalaposabban, hanem az előnyomulási és visszavonulási útvonal pontos meghatározása közben minden egyéb, a vállalkozás közben esetleg előforduló lehetőséget mérlegelt.
A huszárcsínyt Mária Terézia 3000 aranydukáttal, valamint a frissen alapított Mária Terézia-rend nagykeresztjével jutalmazta. A források szerint – szép gesztus gyanánt – a pénzt Hadik a katonái között osztotta szét, kárpótlásul azért, hogy Berlinben megtiltotta nekik a fosztogatást. Mária Teréziának az Osztrák Pénzverde 1993-ban szentelt egy 16 gramm színsúlyú, nagy tisztaságú aranyból vert érmét, amellyel értékes nemesfémet vásárolhat a befektető. Ezért használja ki Ön is a most kínált lehetőséget, és éljen az alábbi ajánlattal személyes vagyoni biztonságának megőrzésére!
1000 schilling, Mária Terézia, Ausztria, 1993 |
690 000 Ft |
A fizikai nemesfémek vásárlása hosszútávú, konzervatív befektetésnek számít. Az egyéni vagyoni helyzettől függően megtakarításaink 5-20%-át ajánlott nemesfémekbe fektetni. A nemesfémvásárlást célszerű időben elaprózva, több különböző időpontban megvalósítani, az árfolyamkilengések egalizálására. Döntése meghozatala előtt, kérjük, hogy mérlegelje befektetési céljait és egy esetleges árfolyamesésből származó kockázatokat. A fentiekben foglaltak nem minősülnek befektetési tanácsadásnak. A listaár változtatásának jogát fenntartjuk. Ajánlatunk a készlet erejéig érvényes. Megrendelésével elfogadja az ÁSZF-et!