2025. 18. hét
Botrányhős herceg a budapesti éjszakában
1923-ban felbomlott a már jó ideje amúgy is erősen gyengélkedő Oszmán Birodalom, az uralkodói család tagjai pedig sietősen távozni kényszerültek az országból. A menekülők közt volt Abdul Kadir herceg, a megbuktatott és száműzött II. Abdul-Hamid szultán másodszülött fia is. Bár a különvonat eredetileg Párizsba tartott, a negyvenes évei közepén járó Abdul Kadir effendi más utat választott. Három feleségével és szerecsen szolgájával Budapestnek vette az irányt, ahol az első világháború idején török követként teljesített szolgálatot.
Az oszmán herceg azonmód megkergült playboyként vetette bele magát a budapesti éjszakába, és a következő években magánéleti, illetve pénzügyi botrányaival rendszeresen szolgáltatta a témát az ilyesmire fogékony bulvárlapoknak. Ahogy a Pesti Napló írta: bejárt a városba, amelyet még a háború alatt megismert, fölkereste a szórakozóhelyeket, melyeken most szabadon megfordulhatott, és két kézzel szórta a pénzt. Zsebében briliánsköveket hordott, ha pedig valamelyik táncosnő megtetszett neki, egy-egy értékes kővel kedveskedett neki.
1924-ben, vagyis a fővárosba érkezésének évében máris igen közeli viszonyba bonyolódott egy kis artistanővel, a mindössze 16 éves Orbán Irénnel, akit Budapest egyik legfényűzőbb és legextravagánsabb szórakozóhelyén, a Cercle de Etrangersben ismert meg. Abdul Kadir addigra már két lakást tartott fenn Pesten: egy Mester utcai albérletbe költöztette háremét, az Aréna úton (ma Dózsa György út) bérelt garzon pedig afféle legénylakásként funkcionált, itt helyezte el Irént. A több hónapon át tartó intenzív szerelmi viszonynak aztán nem várt – habár nem is túl meglepő – következménye lett: a lány ugyanis teherbe esett.
Amikor 1925. január 30-án megszületett Abdul Kadir fia, II. Abdul-Hamid oszmán szultán magyar unokája, az apa haladéktalanul kirakta egykori szeretőjét és újszülött gyermekét a lakásból, visszavette a nőnek küldött szerelmesleveleket, fényképeket, ékszereket, majd megszakított vele minden kapcsolatot. Irén azonban beperelte a herceget, és nagy összegű tartásdíjat követelt tőle: havi 12 millió koronát. Beadványában arra hivatkozott, hogy Abdul Kadir, a török szultán fia, és mint ilyen, fölbecsülhetetlen vagyonnal rendelkezik. Hatalmas arany- és ezüstkészletei vannak, fölmérhetetlen értékű ékszerei és nagy vagyona fekszik értékpapírokban. A herceg ezek után persze kénytelen volt fizetni.
A herceg azonban mit sem tanult az afférből. Tíz éven át zengett a sajtó sorozatos magánéleti botrányairól és anyagi problémáiról, mígnem 1933 körül továbbállt, és Bulgáriában, Szófiában telepedett le; a halál is itt érte 1944-ben, 66 éves korában. Apjának, a trónfosztott II. Abdul-Hamid oszmán szultánnak eredeti aranypénze ez a 3,62 gramm összsúlyú, 917-es aranyból vert érme, amelynek révén különleges kortörténeti dokumentumot és értékes nemesfémet vásárolhat a befektető. Ezért használja ki Ön is a most kínált lehetőséget, és éljen az alábbi ajánlattal személyes vagyoni biztonságának megőrzésére!
50 kurush, II. Abdul-Hamid, Törökország, 1876-1909 |
177 000 Ft |
A fizikai nemesfémek vásárlása hosszútávú, konzervatív befektetésnek számít. Az egyéni vagyoni helyzettől függően megtakarításaink 5-20%-át ajánlott nemesfémekbe fektetni. A nemesfémvásárlást célszerű időben elaprózva, több különböző időpontban megvalósítani, az árfolyamkilengések egalizálására. Döntése meghozatala előtt, kérjük, hogy mérlegelje befektetési céljait és egy esetleges árfolyamesésből származó kockázatokat. A fentiekben foglaltak nem minősülnek befektetési tanácsadásnak. A listaár változtatásának jogát fenntartjuk. Ajánlatunk a készlet erejéig érvényes. Megrendelésével elfogadja az ÁSZF-et!